Κυριακή 9 Νοεμβρίου 2014

32ος ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΣ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΘΗΝΑΣ - ΤΕΡΜΑΤΙΣΕ ΠΡΩΤΟΣ Ο ΚΕΝΥΑΤΗΣ ΦΕΛΙΞ ΚΑΝΤΙ - ΜΕ ΡΕΚΟΡ ΑΓΩΝΑ

Τερμάτισε πρώτος ο Φέλιξ Κάντι και είναι ο μεγάλος νικητής του 32ου Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας, μπαίνοντας πρώτος στο Καλλιμάρμαρο - και μάλιστα - με ρεκόρ αγώνα. Ο Κενυάτης δρομέας κάλυψε τη διαδρομή των 42 χλμ. σε 2:10:36.
Το προηγούμενο ρεκόρ, το είχε κάνει ο Ιταλός Στέφανο Μπαλντίνι, με χρόνο 2.10.55, γεγονός που του είχε δώσει και το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακού Αγώνες 2004 της Αθήνας.
Δεύτερος τερμάτισε ο Ράιμοντ Μπετ και τρίτος ο Τσομπέι. Ο νικητής του Μαραθωνίου πέρυσι, ο Χίλαρι Γέγκο τερμάτισε στην τέταρτη θέση.
Πρώτος Έλληνας που τερμάτισε στον Μαραθώνιο ήταν ο Χριστόφορος Μερούσης, με χρόνο 2 ώρες και 25 λεπτά. Ο αθλητής από τον Βροντάδο Χίου, τερματίζει για 2η συνεχή χρονιά πρώτος μεταξύ των Ελλήνων.
Ο Κώστας Γκελαούζος και η Αναστασία Καρακατσάνη ήταν οι νικητές στους άνδρες και στις γυναίκες, στα 10 χλμ. του Κλασικού Μαραθωνίου Αθηνών, με επιδόσεις 31:39 και 35:28, αντίστοιχα.
Στα 5χλμ. ο Κώστας Νακόπουλος τερμάτισε για τρίτη συνεχόμενη φορά πρώτος, με 15.26. Ο πρωταθλητής των 800 μ., κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ στον κλειστό στίβο, είχε επικρατήσει τόσο το 2012 όσο και το 2013. Όσον αφορά τις γυναίκες, πρώτη βγήκε η Ελένη Θεοδωροπούλου, με 17.39.
Στις 9 το πρωί δόθηκε η εκκίνηση του 32ου Αυθεντικού Μαραθώνιου της Αθήνας,  με τη συμμετοχή 13.000 δρομέων. Νωρίτερα είχαν ξεκινήσει οι συμμετέχοντες στον δρόμο των 10 χιλιομέτρων και 5 χλμ. Στο παλμό του Μαραθώνιου, με καλές καιρικές συνθήκες, η Αττική, στις πόλεις διεξάγονται τοπικοί παιδικοί δρόμοι, όπως και στο κέντρο της Αθήνας, με δεσπόζοντα χώρο το Καλλιμάρμαρο και με 35.000 συνολικά συμμετοχές.